Logo
History Honours League Table Links Match reports Results Scottish Junior Cup Squad Home

Scottish Junior Cup     2013-14

OVD Scottish Junior Cup 1st Round

Carnoustie  
3-1   Edinburgh Utd
Glenrothes 0-2     Livingston
Lochgelly Albert   3-1   Kelty Hearts 
West Calder   0-4   Sauchie 
Dundee North End  3-0    Ardeer Thistle
Irvine Meadow   2-1   Scone Thistle 
Royal Albert   4-0    Stoneyburn
Kirkcaldy   3-3(3-3, 7-6 p)   Falkirk 
Dundee Violet   0-1    St Andrews
Maryhill   2-2(2-1)   Dyce
Cruden Bay  2-2(2-1)    Glasgow Perthshire
Dundee East Craigie    2-3   Wishaw Jnr
Musselburgh Ath  6-3   Arniston Rangers 
Blairgowrie 0-2     Deveronside
Crossgates   1-2    Vale of Clyde
Dunbar    5-1   Muirkirk
Pollok  4-1    Luncarty
Glenafton    9-1   Inverness City
Vale of Leven   1-1(2-0)   Thornton Hibs
Blackburn Utd  1-2    Largs Thistle
Jeanfield Swifts  1-3    Yoker Ath 
Isla Vale  1-1(0-4)    Tranent
Kinnoull    1-3   Tayport
Arthurlie  3-0    Bridge of Don
Annbank   3-1    Kello Rovers
Irvine Vics   1-2    Greenock
Newmains 0-4     Cambuslang
Forth   6-0   Coupar Angus
Bonnyrigg Rose   2-2(0-1)   Boness United
Fochabers    0-11   Kirriemuir Thistle
Neilston  2-0   Port Glasgow 
Saltcoats   1-2   Blantyre Vics

OVD Scottish Junior Cup 2nd Round

Benburb
7-0   Lochgelly Albert
Lewis United  0-2  Colony Park
Haddington 1-1,1-1(3-4p)   Newtongrange Star
St Roch's  3-5  Thorniewood
Dunipace  2-4  Dunbar United 
Tayport  4-2  Renfrew 
Kilbirnie Ladeside 3-0   Newburgh
St. Andrew's United 17-0   Whitehills
Hall Russell United  2-5  Cruden Bay
Whitletts  3-1  Bathgate Thistle
Maryhill  1-1  Carnoustie Panmure
Forfar Albion  0-6  Lanark United 
Johnstone Burgh  0-2  Hill of Beath
Sauchie  4-0  Tranent
Carluke  1-1,1-5  Linlithgow Rose
Musselburgh Athletic  3-0  Armadale Thistle
Livingston United 4-0   Vale of Clyde
Dundee North End 1-2   Bo'ness United
Cumnock 1-0   Troon 
Rossvale  3-6  Dundonald Bluebell 
Rosyth   0-6  Lochee United
Culter  2-3  Ashfield 
Penicuik  9-0  Sunnybank
Auchinleck Talbot 7-0   Broxburn Athletic
Fraserburgh United 3-5   Ballingry Rovers
Arbroath Victoria  1-2  Beith Juniors
Kilsyth  5-1  Shettleston
Blantyre Victoria  3-2  Broughty Athletic 
Stoneywood  1-4  Shotts Bon Accord
Neilston  2-1  Maud
Glentanar  2-4  Fauldhouse United
Buchanhaven  2-6  Banks o' Dee
East Kilbride 1-1   Montrose Roselea
Kirkcaldy YM 5-1   Longside
Burghead Thistle  1-1  Parkvale 
Lochore  3-0  Ellon United
Downfield  0-3  Arthurlie
Largs Thistle 2-1   Oakley United
Hermes  9-0  Newmacher
Banchory  6-1  Pumpherston 
Cambuslang  7-1  Portgordon 
Bellshill  0-3  Deveronside
Lugar 0-2  Glenafton
Whitburn 0-2   Forth Wanderers
Harthill Royal  7-0  Craigmark 
Dufftown  1-5 Pollok  
Lochee Harp  1-7 Kirkintilloch Rob Roy
Lesmahagow 2-4  Camelon
Hurlford  8-0  New Elgin
Kilwinning Rangers  12-0  Nairn St Ninians 
Irvine Meadow  3-2  Clydebank
Dalkeith 6-1   Vale of Leven 
Yoker  4-2  Winton Rovers
Stonehaven  3-1  Forfar West End
Maybole  0-0,1-2  Cumbernauld United
Rutherglen Glencairn  7-1 Annbank 
Greenock 1-2   Royal Albert 
Dalry  9-1  Buckie Rovers
Larkhall Thistle  7-3  Kirriemuir Thistle 
Brechin Vics  1-2  Aberdeen East End
Forres Thistle  2-4  Kennoway Star Hearts
Darvel 2-2,3-2   Wishaw
St. Anthony's  3-3,0-3  Petershill

OVD Scottish Junior Cup 3rd Round

Dunbar United F.C. 3-2 Arthurlie F.C.
Newtongrange Star F.C. 1-5 Tayport F.C.
Banks O'Dee F.C. 1-2 Larkhall Thistle F.C.
Lochore Welfare F.C. 1-5 Pollok F.C.
Carnoustie Panmure F.C. 6-0 Colony Park F.C.
Banchory St. Ternan F.C. 1-6 Whitletts Victoria F.C.
Deveronside F.C.
3-3,1-3 Musselburgh Athletic F.C.
Bo'ness United F.C. 1-0 Auchinleck Talbot F.C.
Largs Thistle F.C. 2-1 Kilbirnie Ladeside F.C.
Montrose Roselea F.C.
2-2,2-0 Aberdeen East End F.C.
Irvine Meadow X1 F.C. 3-0 Fauldhouse United F.C.
Camelon Juniors F.C. 4-1 Lochee United F.C.
Glenafton Athletic F.C. 2-2,5-0 Royal Albert F.C.
Petershill F.C. 1-0 Ballingry Rovers F.C.
St. Andrew's United F.C.
2-0 Thorniewood United F.C.
Dalry Thistle F.C. 4-2 Burghead Thistle F.C.
Neilston Juniors F.C. 2-0 Stonehaven F.C.
Kilwinning Rangers F.C 4-2 Hermes F.C.
Cumbernauld United F.C. 4-0 Cruden Bay F.C.
Kirkintilloch Rob Roy F.C. 2-3 Cumnock Juniors F.C.
Ashfield F.C. 4-4,3-4 Girvan F.C.
Kirkcaldy Y.M.C.A. F.C 2-6 Kilsyth Rangers F.C.
Yoker Athletic F.C. 2-0 Lanark United F.C
Benburb F.C. 1-0 Blantyre Victoria F.C.
Forth Wanderers F.C. 1-1,0-4 Hurlford United F.C.
Darvel Juniors F.C. 1-2 Rutherglen Glencairn F.C.
Cambuslang Rangers F.C. 2-1 Kennoway Star Hearts F.C.
Beith Juniors F.C. 1-2 Sauchie Juniors F.C.
Linlithgow Rose F.C 1-2 Shotts Bon Accord F.C.
Livingston United F.C. 1-3 Penicuik Athletic F.C.
Dundonald Bluebell F.C. 4-0 Harthill Royal F.C.
Dalkeith Thistle F.C. 1-4 Hill of Beath Hawthorn F.C.

OVD Scottish Junior Cup 4th Round
Musselburgh Athletic F.C. 1-4 Glenafton Athletic F.C.
Irvine Meadow X1 F.C. 2-2,2-0 Petershill F.C.
Larkhall Thistle F.C. 0-3 Hurlford United F.C.
Cambuslang Rangers F.C. 0-3 Dundonald Bluebell F.C.
Yoker Athletic F.C. 3-2 Montrose Roselea F.C.
Pollok F.C. 1-1,1-2 Penicuik Athletic F.C.
Kilwinning Rangers F.C. 1-3 Sauchie Juniors F.C.
Shotts Bon Accord F.C. 2-2,4-4,4-3pens Dunbar United F.C.
Benburb F.C. 2-3 Whitletts Victoria F.C.
Camelon Juniors F.C. 5-2 Carnoustie Panmure F.C.
Cumnock Juniors F.C. 4-1 Neilston Juniors F.C.
St. Andrew's United F.C. 1-2 Bo'ness United F.C.
Tayport F.C. 3-2 Hill of Beath Hawthorn F.C.
Kilsyth Rangers F.C. 3-3,3-3,4-3pens Largs Thistle F.C.
Dalry Thistle F.C. 4-2 Cumbernauld United F.C.
Girvan F.C. 2-2,1-1,4-5pens Rutherglen Glencairn F.C.

OVD Scottish Junior Cup 5th Round
Dundonald Bluebell F.C.
5-2 Dalry Thistle F.C.
Kilsyth Rangers F.C. 0-4 Cumnock Juniors F.C.
Penicuik Athletic F.C. 0-0,3-4 Irvine Meadow X1 F.C.
Tayport F.C. 1-2 Hurlford United F.C.
Whitletts Victoria F.C. 4-1 Yoker Athletic F.C.
Glenafton Athletic F.C. 3-2 Shotts Bon Accord F.C.
Camelon Juniors F.C. 3-3,3-1 Sauchie Juniors F.C.
Rutherglen Glencairn F.C. 1-2 Bo'ness United F.C.

OVD Scottish Junior Cup Quarter Final
Cumnock Juniors F.C. 2-2,1-2 Glenafton Athletic F.C.
Dundonald Bluebell F.C. 0-3 Hurlford United F.C.
Camelon Juniors F.C. 7-0 Whitletts Victoria F.C.
Irvine Meadow X1 F.C. 1-0 Bo'ness United F.C.

 

OVD Scottish Junior Cup Semi Final
Camelon Juniors F.C. 2-3 Glenafton Athletic F.C.
Irvine Meadow X1 F.C. 3-4 Hurlford United F.C.

 

OVD Scottish Junior Cup Final
Glenafton Athletic F.C. 0-3 Hurlford United F.C.

History | Honours | League | Links | Reports | Results | Scottish Junior Cup | Squad | Home