Logo
History Honours League Table Links Match reports Results Scottish Junior Cup Squad Home

Scottish Junior Cup     2013-14

OVD Scottish Junior Cup 1st Round

Forth Wanderers F.C. 1-0 Dufftown F.C.
Ellon United F.C. 1-4 Carluke Rovers F.C.
Thornton Hibs F.C. 2-1 Ashfield F.C.
Oakley United F.C.
1-1,0-5 Jeanfield Swifts F.C.
Glentanar F.C. 0-7 Kelty Hearts F.C.
Wishaw Juniors F.C. 2-2,2-7 Sauchie Juniors F.C.
Lochee United F.C. 4-1 Muirkirk Juniors F.C.
Parkvale F.C. 1-2 Rosyth F.C.
Hermes F.C. 2-1 Petershill F.C.
Dundee East Craigie F.C.
1-0 Hill of Beath Hawthorn F.C.
Shettleston F.C. 2-1 Ardeer Thistle F.C.
St. Anthony's F.C. 3-3,3-2 Ardrossan Winton Rovers F.C.
Colony Park F.C. 0-0,1-4 Clydebank F.C.
Cambuslang Rangers F.C. 0-2 Irvine Meadow F.C.
Lanark United F.C. 1-3 Penicuik Athletic F.C.
Dundee North End F.C.
2-3 Kello Rovers F.C.
St. Roch's F.C. 5-2 Lochgelly Albert F.C.
East Kilbride Thistle F.C. 1-5 Johnstone Burgh F.C.
Falkirk Juniors F.C. 5-1 Islavale F.C.
Cruden Bay F.C. 2-2,0-2 Tayport F.C.
Downfield F.C.
2-0 Vale of Leven F.C.
Arthurlie F.C. 3-0 Hall Russell United F.C.
Annbank United F.C. 0-2 FC Stoneywood
Scone Thistle F.C. 0-5 Newtongrange Star F.C.
Bonnyrigg Rose F.C. 2-1 Inverness City F.C.
Sunnybank F.C. 1-4 Glenrothes Juniors F.C.
Darvel Juniors F.C.
1-2 Ballingry Rovers F.C.
Aberdeen University Juniors F.C. 3-1 Kirkcaldy Y.M.C.A.
Tranent Juniors F.C. 0-0,0-4 Edinburgh United F.C.
Kilsyth Rangers F.C. 4-1 Blairgowrie Juniors F.C.
Kilwinning Rangers F.C. 12-0 New Elgin F.C.
Whitehills F.C. 2-5 Lochee Harp F.C.
Harthill Royal F.C.
3-4 Darvel Juniors F.C.
     
     
     

OVD Scottish Junior Cup 2nd Round

West Calder United F.C. 0-0,3-0 Carnoustie Panmure F.C.
Clydebank F.C. 7-0 Lossiemouth United F.C.
Thorniewood United F.C.
6-1 Kirriemuir Thistle F.C.
Carluke Rovers F.C. 1-2 Troon F.C
Greenock Juniors F.C 0-4 Newtongrange Star F.C.
Largs Thistle F.C. 3-1 Sauchie Juniors F.C.
Dalry Thistle F.C. 1-2 Hermes F.C
Buckie Rovers F.C. 0-3 St. Andrew's United F.C.
Armadale Thistle F.C.
2-2,0-4 Fauldhouse United F.C.
St. Anthony's F.C. 3-4 Dunipace F.C.
Larkhall Thistle F.C. 1-3 Darvel Juniors F.C.
Saltcoats Victoria F.C. 0-5 Maud F.C.
Rosyth F.C 1-3 Hurlford United F.C.
Fraserburgh United F.C. 1-3 Rossvale F.C.
Whitburn Juniors F.C.
1-2 St. Roch's F.C.
Port Glasgow Juniors F.C. 6-0 Ballingry Rovers F.C.
Burghead Thistle F.C. 2-5 Lugar Boswell Thistle F.C.
Longside F.C. 2-4 Yoker Athletic F.C.
Cumnock Juniors F.C .3-1 Newmachars F.C.
Aberdeen University Juniors F.C. 1-4 Dundonald Bluebell F.C.
Forfar West End F.C.
0-1 Kelty Hearts F.C.
Dundee Violet 1-0 Maryhill F.C.
Portgordon Victoria F.C 1-6 Banchory St. Ternan F.C.
Beith Juniors F.C. 4-1 Cumbernauld United F.C.
Spey Valley F.C. 4-1 Aberdeen East End F.C.
Lesmahagow Juniors F.C. 6-0 Lochore Welfare F.C.
Kinnoull F.C.
1-6 Arbroath Victoria F.C.
Downfield F.C. 1-0 Lochee Harp F.C.
Glasgow Perthshire F.C. 1-2 Kilbirnie Ladeside F.C.
Girvan F.C 0-3 Neilston Juniors F.C.
Tayport F.C. 2-4 Bonnyrigg Rose F.C.
Jeanfield Swifts F.C 2-0 Bridge of Don Thistle F.C.
Arniston Rangers F.C.
2-0 Vale of Clyde F.C.
Culter F.C. 1-1,3-2 Rutherglen Glencairn F.C.
Penicuik Athletic F.C. 4-2 Maybole Juniors F.C.
Pollok F.C. 4-0 Whitletts Victoria F.C.
Royal Albert F.C. 1-3 Shettleston F.C.
Nairn St. Ninian F.C. 1-0 Lewis United F.C.
Dyce F.C.
2-1 Forth Wanderers F.C.
Bo'ness United F.C. 10-0 Stoneyburn
Dalkeith Thistle F.C. 1-2 Kilwinning Rangers F.C.
Forres Thistle F.C. 2-5 Dundee East Craigie F.C.
Broughty Athletic F.C. 2-1 Stonehaven
Irvine Meadow F.C. 2-1 Benburb F.C.
Banks O'Dee F.C. 0-6 Auchinleck Talbot F.C.
Thornton Hibs F.C. 1-3 Kilsyth Rangers F.C.
Johnstone Burgh F.C. 5-2 Brechin Victoria F.C.
Newburgh F.C. 0-4 Camelon Juniors F.C.
Falkirk Juniors F.C. 4-3 Buchanhaven Hearts F.C.
Livingston United F.C. 1-5 Shotts Bon Accord F.C.
Blackburn United F.C. 0-3 Musselburgh Athletic F.C.
Montrose Roselea F.C. 3-1 Irvine Victoria F.C.
Arthurlie F.C. 6-0 Dunbar United F.C.
Pumpherston F.C. 0-2 Kirkintilloch Rob Roy F.C.
Newmains United F.C. 3-10 Lochee United F.C
Kennoway Star Hearts F.C. 5-0 Craigmark Burntonians F.C.
Haddington Athletic F.C. 0-5 Linlithgow Rose F.C.
Glenafton Athletic F.C. 1-0 Broxburn Athletic F.C.
Luncarty F.C. 7-0 Forfar Albion F.C.
Bathgate Thistle F.C. 1-6 Blantyre Victoria F.C.
Edinburgh United F.C. 7-0 Crossgates Primrose F.C.
Kello Rovers F.C. 1-8 Glenrothes Juniors F.C.
Grantown F.C. 2-5 Bellshill Athletic F.C.
FC Stoneywood 2-0 Deveronside F.C.

OVD Scottish Junior Cup 3rd Round

Edinburgh United 1-5 Bonnyrigg Rose
Dyce 0-2 Port Glasgow Juniors
Lesmahagow Juniors 1-1, 4-1 Jeanfield Swifts
Musselburgh Athletic
4-0 Luncarty
St. Andrew's United 6-2 St. Roch's
Shotts Bon Accord 1-6 Hurlford United
Arthurlie 6-2 Darvel Juniors
Beith Juniors 0-1 Kilwinning Rangers
Shettleston
1-0 Neilston Juniors
Rossvale 7-0 Lugar Boswell Thistle
Lochee United
1-3 Blantyre Victoria
Irvine Meadow 0-4 Auchinleck Talbot
Glenrothes Juniors 3-0 Hermes
Cumnock Juniors 1-0 Kennoway Star Hearts
Nairn St. Ninian 1-3 Fauldhouse United
Camelon Juniors
4-1 Dundee East Craigie
Montrose Roselea 2-2, 0-6 Linlithgow Rose
Troon 2-1 Arniston Rangers
Bellshill Athletic 3-1 Downfield
Dundee Violet 0-5 Pollok
Spey Valley 5-3 Banchory St. Ternan
Newtongrange Star 7-0 Maud
Penicuik Athletic 2-0 Arbroath Victoria
Dunipace 1-2 Kilsyth Rangers
Kirkintilloch Rob Roy 2-1 Glenafton Athletic
Kelty Hearts 1-2 Bo'ness United
West Calder United 0-3 Clydebank
Dundonald Bluebell 0-0, 2-3 Yoker Athletic
Johnstone Burgh 4-2 Largs Thistle
Thorniewood United 1-3 Broughty Athletic
FC Stoneywood 2-2, 0-4 Kilbirnie Ladeside
Culter 2-2, 1-0 Falkirk Juniors

OVD Scottish Junior Cup 4th Round
Bonnyrigg Rose 4-1 Bellshill Athletic
Kilbirnie Ladeside 4-2 Kilsyth Rangers
Port Glasgow Juniors 0-4 Auchinleck Talbot
Kilwinning Rangers 2-3 Fauldhouse United
Rossvale 3-5 Musselburgh Athletic
St. Andrew's United 2-0 Broughty Athletic
Glenrothes Juniors 0-1 Yoker Athletic
Culter 2-3 Linlithgow Rose
Spey Valley 0-7 Penicuik Athletic
Lesmahagow Juniors 4-0 Johnstone Burgh
Hurlford United 2-0 Bo'ness United
Pollok 1-0 Cumnock Juniors
Arthurlie 1-1, 1-1(4-3 pens) Kirkintilloch Rob Roy
Camelon Juniors 3-3, 2-1 Troon
Clydebank 2-3 Shettleston
Newtongrange Star 2-2, 2-1 Blantyre Victoria

OVD Scottish Junior Cup 5th Round
Auchinleck Talbot F.C. 1-1, 2-1 Bonnyrigg Rose F.C.
Fauldhouse United F.C. 1-2 Musselburgh Athletic F.C.
St. Andrew's United F.C. 0-4 Pollok F.C.
Yoker Athletic F.C. 1-0 Lesmahagow Juniors F.C.
Kilbirnie Ladeside F.C. 0-2 Hurlford United F.C
Linlithgow Rose F.C. 2-2,2-1 Camelon Juniors F.C.
Shettleston F.C. 2-0 Newtongrange Star F.C.
Penicuik Athletic F.C. 2-1 Arthurlie F.C.

OVD Scottish Junior Cup Quarter Final

Shettleston F.C.

1-4 Auchinleck Talbot F.C.
Musselburgh Athletic F.C. 2-0 Penicuik Athletic F.C.
Hurlford United F.C 3-1 Pollok F.C.
Yoker Athletic F.C. 2-3 Linlithgow Rose F.C.

 

OVD Scottish Junior Cup Semi Final
Hurlford United F.C. 2-5 Auchinleck Talbot F.C.
Musselburgh Athletic F.C. 5-4 Linlithgow Rose F.C.

 

OVD Scottish Junior Cup Final
Auchinleck Talbot 2-1 Musselburgh Athletic

History | Honours | League | Links | Reports | Results | Scottish Junior Cup | Squad | Home