Logo
History Honours League Table Links Match reports Results Scottish Junior Cup Squad Home

Scottish Junior Cup

OVD Scottish Junior Cup 1st Round

Arbroath Victoria 4-4,3-1 Crossgates Primrose
Ardeer Thistle F.C. 0-1 East Kilbride Thistle F.C.
Ardrossan Winton Rovers F.C. 2-1 Dundonald Bluebell
Armadale Thistle 1-3 Kennoway Star Hearts
Bo'ness United 3-3,6-1 Bellshill Athletic F.C.
Bridge of Don Thistle 0-5 Sauchie
Broxburn Athletic F.C. 3-3,1-3 Glenafton Athletic F.C.
Buchanhaven Hearts 0-2 Culter F.C.
Camelon Juniors F.C. 3-4 Whitburn
East Craigie 1-3 Bathgate Thistle
Ellon United 0-1 Glasgow Perthshire F.C.
Haddington Athletic F.C. 1-0 Troon F.C.
Irvine Victoria F.C. 2-1 Newtongrange Star F.C.
Jeanfield Swifts 3-0 Lugar Boswell Thistle F.C.
Kilbirnie Ladeside F.C. 6-0 Banchory St. Ternan
Kirriemuir Thistle 4-0 Easthouses Lily M.W
Largs Thistle F.C. 0-1 Blantyre Victoria F.C.
Lesmahagow Juniors F.C. 0-2 Irvine Meadow XI F.C.
Livingston United 7-0 Cruden Bay
Lochee United 2-1 Hurlford United F.C.
New Elgin 1-8 Dundee North End
Newburgh 0-5 Hermes
Port Glasgow Juniors F.C. 5-0 Whitehills
Pumpherston 3-0 Kirkcaldy Y.M.C.A.
St. Roch's F.C. 0-1 Kilwinning Rangers F.C.
Thornton Hibs 2-2,3-3.4-3pens Dunbar United
Vale of Clyde F.C. 8-0 Sunnybank
West Calder United 3-2 Stoneywood-Parkvale
Whitletts Victoria F.C. 5-2 Buckie Rovers
Wishaw Juniors F.C. 2-0 Cumnock Juniors F.C.
Saltcoats Victoria F.C. 0-2 Renfrew F.C.

OVD Scottish Junior Cup 2nd Round

Lewis United F.C. 1-3 Rosyth
Annbank United F.C. 1-2 Auchinleck Talbot
Arbroath Victoria 3-4 Whitburn
Ashfield F.C. 1-1,2-1 Stoneyburn
Benburb F.C. 5-3 Dyce
Blantyre Victoria F.C. 2-0 Tayport
Brechin Victoria 1-4 Sauchie
Burghead Thistle 0-3 Stonehaven
Cambuslang Rangers F.C. 1-2 Lochgelly Albert
Carluke Rovers F.C. 1-0 Deveronside
Colony Park 0-4 Kirkintilloch Rob Roy F.C.
Coupar Angus 3-5 Forth Wanderers F.C.
Craigmark Burntonians F.C. 0-4 Penicuik Athletic
Cumbernauld United F.C. 2-1 Rutherglen Glencairn F.C.
Dalry Thistle F.C. 0-4 Bo'ness United
Darvel Juniors F.C. 1-1,2-1 Ardrossan Winton Rovers F.C.
Downfield 1-0 Nairn St. Ninian F.C.
Dufftown 3-2 Pumpherston
Dunbar United 5-0 Kennoway Star Hearts
Dundee North End 5-0 Wishaw Juniors F.C.
Dundee Violet 4-1 Blairgowrie
East End 0-6 Lochee United
East Kilbride Thistle F.C. 3-1 Forres Thistle
Edinburgh United F.C. 3-1 Dunipace F.C.
Fauldhouse United 5-0 St. Anthony's F.C.
Forfar Albion 0-11 Blackburn United
Forfar West End 0-2 Culter F.C.
Gartcairn F.C. 5-0 Newmachar United
Girvan 5-2 Muirkirk Juniors F.C.
Glenafton Athletic F.C. 8-1 Livingston United
Glenrothes 1-6 Hill of Beath Hawthorn F.C.
Greenock Juniors F.C. 2-1 Vale of Leven F.C
Hall Russell United 0-2 Maybole Juniors F.C.
Inverness City 2-5 Scone Thistle
Irvine Meadow XI F.C. 4-0 Oakley United
Islavale 9-0 Fochabers F.C.
Jeanfield Swifts 1-0 St. Andrews United
Johnstone Burgh F.C. 1-2 Broughty Athletic
Kello Rovers F.C. 1-2 Carnoustie Panmure
Kelty Hearts F.C. 6-1 Aberdeen University
Kilwinning Rangers F.C. 0-0,3-1 Arthurlie F.C.
Kinnoull 1-2 Glasgow Perthshire F.C.
Kirriemuir Thistle 3-1 Whitletts Victoria F.C.
Lanark United F.C. 0-0,1-3 Neilston Juniors F.C.
Lochee Harp 3-5 Maryhill F.C.
Lochore Welfare 0-4 Kilsyth Rangers F.C.
Luncarty 4-1 Fraserburgh United
Maud 5-1 Spey Valley United
Musselburgh Athletic F.C. 8-4 Craigroyston
Newmains United JFC 1-1,0-6 Hermes
Petershill F.C. 2-1 Dalkeith Thistle F.C.
Pollok F.C. 4-0 Glentanar
Renfrew F.C. 6-4 Bathgate Thistle
Royal Albert F.C. 1-3 Larkhall Thistle F.C.
Shettleston F.C. 2-0 Montrose Roselea
Shotts Bon Accord F.C. 3-3,3-3,3-4pens Haddington Athletic F.C.
Tranent Juniors F.C. 4-3 Longside
West Calder United 0-2 Arniston Rangers
Yoker Athletic F.C. 2-3 Irvine Victoria F.C.
Port Glasgow Juniors F.C. 1-1,1-3 Thorniewood United F.C.
Banks O'Dee 1-0 Kilbirnie Ladeside F.C.
Vale of Clyde F.C. 0-3 Beith
Bonnyrigg Rose Athletic 3-1 Rossvale JFC
Linlithgow Rose 3-0 Clydebank F.C.

OVD Scottish Junior Cup 3rd Round

Banks O'Dee 0-5 Sauchie
Beith 9-0 Islavale
Blackburn United 2-5 Girvan
Cumbernauld United F.C. 2-1 Tranent Juniors F.C.
Darvel Juniors F.C. 1-1,3-5 Irvine Meadow XI F.C.
Dufftown 1-2 Dunbar United
Edinburgh United F.C. 2-1 Maud
Gartcairn F.C. 3-0 Whitburn
Glasgow Perthshire F.C. 3-4 Kirkintilloch Rob Roy F.C.
Haddington Athletic F.C. 2-1 Neilston Juniors F.C.
Irvine Victoria F.C. 1-2 Carluke Rovers F.C.
Kelty Hearts F.C.
7-1
Ashfield F.C.
Kilsyth Rangers F.C.
3-0
Lochgelly Albert
Kilwinning Rangers F.C.
5-2
Shettleston F.C.
Larkhall Thistle F.C.
1-2
Fauldhouse United
Maryhill F.C.
2-0
Forth Wanderers F.C.
Maybole Juniors F.C.
2-3
Benburb F.C.
Penicuik Athletic
2-3
Scone Thistle
Petershill F.C.
1-3
Carnoustie Panmure
Pollok F.C.
1-1,0-4
Auchinleck Talbot
Renfrew F.C.
1-0
Arniston Rangers
Blantyre Victoria F.C.
2-2,2-2,4-3pens
Bo'ness United
Downfield
1-5
Broughty Athletic
Dundee North End
0-5
Linlithgow Rose
Dundee Violet
0-2
Glenafton Athletic F.C.
East Kilbride Thistle F.C.
1-1,3-1
Culter F.C.
Jeanfield Swifts
2-3
Hermes
Kirriemuir Thistle
1-4
Hill of Beath Hawthorn F.C.
Lochee United
2-3
Musselburgh Athletic F.C.
Luncarty
3-2
Rosyth
Bonnyrigg Rose Athletic 4-0 Thorniewood United F.C.
Stonehaven 1-1,2-3 Greenock Juniors F.C.

OVD Scottish Junior Cup 4th Round
Beith 0-1 Auchinleck Talbot
Broughty Athletic 0-4 Sauchie
Carluke Rovers F.C. 1-0 Irvine Meadow XI F.C.
Cumbernauld United F.C. 1-3 Luncarty
Dunbar United 3-1 Benburb F.C.
Edinburgh United F.C. 0-2 Kilwinning Rangers F.C.
Fauldhouse United 0-0,1-1,3-4pens Maryhill F.C.
Gartcairn F.C. 1-1,2-2,4-3pens Hermes
Girvan 2-3 Penicuik Athletic
Kelty Hearts F.C. 5-0 Hill of Beath Hawthorn F.C.
Linlithgow Rose 4-0 Blantyre Victoria F.C.
Petershill F.C. 7-1 Haddington Athletic F.C.
Renfrew F.C. 2-0 Greenock Juniors F.C.
East Kilbride Thistle F.C. 0-4 Glenafton Athletic F.C.
Kilsyth Rangers F.C. 2-2.3-0 Bonnyrigg Rose Athletic
Kirkintilloch Rob Roy F.C. 2-1 Musselburgh Athletic F.C.

OVD Scottish Junior Cup 5th Round
Auchinleck Talbot 4-0 Luncarty
Dunbar United 0-3 Glenafton Athletic F.C.
Gartcairn F.C. 2-2,3-2 Carluke Rovers F.C.
Kelty Hearts F.C. 1-2 Kilwinning Rangers F.C.
Penicuik Athletic 3-4 Kirkintilloch Rob Roy F.C.
Petershill F.C. 0-2 Bonnyrigg Rose Athletic
Renfrew F.C. 2-4 Sauchie
Maryhill F.C 2-4 Linlithgow Rose

OVD Scottish Junior Cup Quarter Final

Auchinleck Talbot

2-0 Kilwinning Rangers F.C.
Bonnyrigg Rose Athletic 2-0 Kirkintilloch Rob Roy F.C.
Glenafton Athletic F.C. 1-0 Sauchie
Linlithgow Rose 7-0 Gartcairn F.C.
OVD Scottish Junior Cup Semi Final
Glenafton Athletic F.C. 1-0 Bonnyrigg Rose Athletic
Linlithgow Rose 0-1 Auchinleck Talbot
OVD Scottish Junior Cup Final
Auchinleck Talbot 1-2 Glenafton Athletic F.C.

History | Honours | League | Links | Reports | Results | Scottish Junior Cup | Squad | Home