Logo
History Honours League Table Links Match reports Results Scottish Junior Cup Squad Home

Scottish Junior Cup

OVD Scottish Junior Cup 1st Round

Maryhill F.C. 0-0,0-0,2-3pens Irvine Meadow XI F.C.
Lewis United F.C. 1-2 Bathgate Thistle
Aberdeen University 5-0 Kirkcaldy Y.M.C.A.
Ardeer Thistle F.C.
0-1
Yoker Athletic F.C.
Ardrossan Winton Rovers F.C.
6-2
Banchory St. Ternan
Arniston Rangers
1-0
St. Andrews United
Bonnyrigg Rose Athletic
5-0
Shettleston F.C.
Broxburn Athletic F.C.
6-0
Fraserburgh United
Burghead Thistle
2-5
Shotts Bon Accord F.C.
Culter F.C. 2-3 East Kilbride Thistle F.C.
Dunipace F.C. 0-4 Dunbar United
Glasgow Perthshire F.C. 2-2 Dundee North End
Hill of Beath Hawthorn F.C. 5-0 New Elgin
Irvine Victoria F.C. 0-0,0-3 Maybole Juniors F.C.
Kello Rovers F.C. 3-4 Arthurlie F.C.
Kilwinning Rangers F.C. 1-0 Saltcoats Victoria F.C.
Kirkintilloch Rob Roy F.C. 5-0 Glenrothes
Lochee Harp 2-4 Bo'ness United
Longside 2-1 Deveronside
Musselburgh Athletic F.C. 4-0 Bridge of Don Thistle
Newmains United JFC 2-4 Annbank United F.C.
Penicuik Athletic 7-0 Livingston United
Pumpherston 1-3 Cambuslang Rangers F.C.
Rossvale JFC 1-0 Greenock Juniors F.C.
Rosyth 2-2,3-4 East Craigie
Rutherglen Glencairn F.C. 4-0 Kirriemuir Thistle
Tayport 1-2 Cumbernauld United F.C.
Thornton Hibs 2-0 Ellon United
Dundee North End 0-1 Glasgow Perthshire F.C.
Renfrew F.C. 1-1,2-2,2-4pens Troon F.C.

OVD Scottish Junior Cup 2nd Round

Aberdeen University 1-2 Johnstone Burgh F.C.
Annbank United F.C. 1-2 Colony Park
Ardrossan Winton Rovers F.C. 2-4 Dunbar United
Auchinleck Talbot 8-0 Forres Thistle
Beith 12-0 Inverness City
Benburb F.C. 3-2 Craigroyston
Blantyre Victoria F.C. 3-0 Lochgelly Albert
Brechin Victoria 0-4 Bo'ness United
Broughty Athletic 1-3 Bathgate Thistle
Buchanhaven Hearts 2-2,1-9 Whitburn
Cambuslang Rangers F.C. 1-3 Stonehaven
Camelon Juniors F.C. 4-1 Hall Russell United
Craigmark Burntonians F.C. 0-5 Cumnock Juniors F.C.
Crossgates Primrose 1-0 Newburgh
Dalry Thistle F.C. 1-5 Glenafton Athletic F.C.
Dufftown 1-1,2-3 Oakley United
Dundee Violet 2-2,0-1 Forfar West End
East Craigie 1-2 Newtongrange Star F.C.
East End 0-6 Blackburn United
Fauldhouse United 2-3 Bonnyrigg Rose Athletic
Forfar Albion 0-6 Haddington Athletic F.C.
Forth Wanderers F.C. 1-0 Irvine Victoria F.C.
Gartcairn F.C. 9-0 Whitehills
Girvan 2-3 East Kilbride Thistle F.C.
Glasgow Perthshire F.C. 4-0 Kinnoull
Hermes 3-1 Blairgowrie
Hill of Beath Hawthorn F.C. 4-0 Buckie Rovers
Hurlford United F.C. 2-0 Nairn St. Ninian F.C.
Irvine Meadow XI F.C. 5-2 Broxburn Athletic F.C.
Kennoway Star Hearts 3-2 Clydebank F.C.
Kilbirnie Ladeside F.C. 2-2,3-3,4-3p Penicuik Athletic
Kilsyth Rangers F.C. 3-1 Stoneywood-Parkvale
Kilwinning Rangers F.C. 2-1 Larkhall Thistle F.C.
Kirkintilloch Rob Roy F.C. 6-0 Carluke Rovers F.C
Lanark United F.C. 2-1 Dalkeith Thistle F.C.
Lesmahagow Juniors F.C. 3-3,3-4 Arthurlie F.C.
Lochee United 1-0 Armadale Thistle
Lochore Welfare 3-1 Spey Valley United
Longside 1-4 Carnoustie Panmure
Lugar Boswell Thistle F.C. 1-3 Linlithgow Rose
Maud 5-3 Harthill Royal
Montrose Roselea 1-3 Coupar Angus
Musselburgh Athletic F.C. 3-2 Darvel Juniors F.C.
Neilston Juniors F.C. 2-3 Downfield
Newmachar United 2-7 Dyce
Port Glasgow Juniors F.C. 0-0,0-3 Petershill F.C
Rossvale JFC 3-1 Edinburgh United F.C.
Royal Albert F.C. 1-4 Pollok F.C.
Rutherglen Glencairn F.C. 11-0 Glentanar
Sauchie 3-1 Largs Thistle F.C.
Shotts Bon Accord F.C. 13-0 Muirkirk Juniors F.C.
St. Anthony's F.C. 1-3 Yoker Athletic F.C.
St. Roch's F.C. 0-1 Bellshill Athletic F.C.
Sunnybank 1-6 Ashfield F.C.
Thorniewood United F.C. 1-0 Dundonald Bluebell
Thornton Hibs 0-2 Cumbernauld United F.C.
Tranent Juniors F.C. 5-1 Easthouses Lily M.W
Troon F.C. 3-1 Stoneyburn
Vale of Clyde F.C. 4-1 Arbroath Victoria
Vale of Leven F.C. 3-2 Luncarty
West Calder United 3-6 Scone Thistle
Whitletts Victoria F.C. 1-2 Jeanfield Swifts
Wishaw Juniors F.C. 1-1,3-2 Arniston Rangers

OVD Scottish Junior Cup 3rd Round

Arthurlie F.C. 3-1 Coupar Angus
Blackburn United 5-1 Colony Park
Bo'ness United 3-0 Kilwinning Rangers F.C.
Glasgow Perthshire F.C. 3-3,0-5 Pollok F.C.
Haddington Athletic F.C. 3-1 Vale of Clyde F.C.
Hermes 1-1,0-4 Dunbar United
Rossvale JFC 3-2 Banks O'Dee
Tranent Juniors F.C. 0-3 Jeanfield Swifts
Troon F.C. 0-2 Yoker Athletic F.C.
Vale of Leven F.C. 2-3 Bonnyrigg Rose Athletic
Cumnock Juniors F.C. 5-1 Bathgate Thistle
Cumbernauld United F.C.
0-0,0-4
Newtongrange Star F.C.
Forth Wanderers F.C.
2-2,2-1
Lochore Welfare
Gartcairn F.C.
3-1
Maud
Kennoway Star Hearts
4-0
Blantyre Victoria F.C.
Kilbirnie Ladeside F.C.
4-1
Lanark United F.C.
Dyce
0-2
Irvine Meadow XI F.C
Rutherglen Glencairn F.C.
6-0
Stonehaven
Kirkintilloch Rob Roy F.C.
1-0
Glenafton Athletic F.C.
Forfar West End
4-2
Shotts Bon Accord F.C.
Bellshill Athletic F.C.
3-0
Ashfield F.C.
Carnoustie Panmure
2-1
Petershill F.C.
Crossgates Primrose
1-5
Beith
Downfield
2-2,1-5
Wishaw Juniors F.C.
Hill of Beath Hawthorn F.C.
0-2
Auchinleck Talbot
Hurlford United F.C.
2-1
Musselburgh Athletic F.C.
Lochee United
1-0
Johnstone Burgh F.C.
Scone Thistle
0-3
Kilsyth Rangers F.C.
East Kilbride Thistle F.C.
7-1
Thorniewood United F.C.
Oakley United
0-3
Linlithgow Rose
Whitburn 4-1 Benburb F.C.

OVD Scottish Junior Cup 4th Round
Bonnyrigg Rose Athletic 5-2 Newtongrange Star F.C.
Irvine Meadow XI F.C. 6-2 Dunbar United
Bellshill Athletic F.C. 1-2 Sauchie
Blackburn United 0-5 Linlithgow Rose
Cumnock Juniors F.C. 1-5 Auchinleck Talbot
Gartcairn F.C. 2-2,1-2 Arthurlie F.C.
Kirkintilloch Rob Roy F.C. 6-2 Kennoway Star Hearts
Lochee United 5-0 East Kilbride Thistle F.C.
Rossvale JFC 0-3 Pollok F.C.
Whitburn 1-2 Yoker Athletic F.C.
Wishaw Juniors F.C. 1-0 Forth Wanderers F.C.
Hurlford United F.C. 3-0 Haddington Athletic F.C.
Jeanfield Swifts 2-6 Beith
Kilbirnie Ladeside F.C. 2-1 Forfar West End
Kilsyth Rangers F.C. 0-2 Carnoustie Panmure
Rutherglen Glencairn F.C. 0-3 Bo'ness United

OVD Scottish Junior Cup 5th Round
Auchinleck Talbot 4-1 Pollok F.C.
Bonnyrigg Rose Athletic 1-2 Beith
Carnoustie Panmure 3-0 Arthurlie F.C.
Irvine Meadow XI F.C. 0-2 Lochee United
Kilbirnie Ladeside F.C. 0-3 Bo'ness United
Kirkintilloch Rob Roy F.C. 4-3 Linlithgow Rose
Sauchie 0-1 Hurlford United F.C.
Yoker Athletic F.C. 1-3 Wishaw Juniors F.C.

OVD Scottish Junior Cup Quarter Final

Beith

1-4 Lochee United
Bo'ness United 2-2,1-2 Hurlford United F.C.
Carnoustie Panmure 0-2 Auchinleck Talbot
Wishaw Juniors F.C. 2-0 Kirkintilloch Rob Roy F.C.
OVD Scottish Junior Cup Semi Final
Auchinleck Talbot 2-1 Lochee United
Wishaw Juniors F.C. 1-2 Hurlford United F.C.
OVD Scottish Junior Cup Final
Auchinleck Talbot 3-2 Hurlford United F.C.

History | Honours | League | Links | Reports | Results | Scottish Junior Cup | Squad | Home