Logo Winners logo
History Honours League Table Links Match reports Results Scottish Junior Cup Squad Home

Scottish Junior Cup Winners

Year Winner Score Loser
2000/2001 Carnoustie Panmure 0-0 (5-6pens) Renfrew
1999/2000 Whitburn Juniors 2-2 (4-3pens) Johnstone Burgh
1998/99 Kilwinning Rangers 1-0 Kelty Hearts
1997/98 Arthurlie 4-0 Pollok
1996/97 Pollok 3-1 Tayport
1995/96 Tayport 2-0(aet) Camelon
1994/95 Camelon 2-0 Whitburn
1993/94 Largs Thistle 1-0 Glenafton
1992/93 Glenafton 1-0 Tayport
1991/92 Auchinleck Talbot 4-0 Glenafton
1990/91 Auchinleck Talbot 1-0 Newtongrange Star
1989/90 Hill O Beath 1-0 Lesmahagow
1988/89 Cumnock 1-0 Ormiston Primrose
1987/88 Auchinleck Talbot 1-0 Petershill
1986/87 Auchinleck Talbot 1-0 (1-1) Kilbirnie Ladeside
1985/86 Auchinleck Talbot 3-2 Pollok
1984/85 Pollok 3-1 (1-1) Petershill
1983/84 Bo'ness United 2-0 Ballieston
1982/83 East Kilbride Thistle 2-0 Bo'ness United
1981/82 Blantyre Vics 1-0 Baillieston
1980/81 Pollok 1-0 Arthurlie
1979/80 Ballieston 2 - 0 (aet)(2 - 2) Benburb
1978/79 Cumnock 1 - 0 Bo'ness United
1977/78 Bonnyrigg Rose 1 - 0 Stonehouse Violet
1976/77 Kilbirnie Ladeside 3 - 1 Kirkintilloch Rob Roy
1975/76 Bo'ness United 3 - 0 Darvel
1974/75 Glenrothes 1 - 0 Rutherglen Glencairn
1973/74 Cambuslang Rangers 3 - 1 Linlithgow Rose
1972/73 Irvine Meadow 1 - 0 (3 -3) (2 - 2) Cambuslang Rangers
1971/72 Cambuslang Rangers 3 - 2 Bonnyrigg Rose
1970/71 Cambuslang Rangers 2 - 1 Newtongrange Star
1969/70 Blantyre Vics 1 - 0 (2 - 2) Penicuick Athletic
1968/69 Cambuslang Rangers 1 - 0 Kirkintilloch Rob Roy
1967/68 Johnstone Burgh 2 - 0 (2 - 2) Glenrothes
1966/67 Kilsyth Rangers 3 - 1 (1 - 1) Rutherglen Glencairn
1965/66 Bonnyrigg Rose 6 - 1 (1 - 1) Whitburn
1964/65 Linlithgow Rose 4 - 1 Ballieston
1963/64 Johnstone Burgh 3 - 0 (1 - 1) Cambuslang Rangers
1962/63 Irvine Meadow 2 - 1 Glenafton
1961/62 Rob Roy 1 - 0 (1 - 1) Renfrew
1960/61 Dunbar United 2 - 0 (2 - 2) Cambuslang Rangers
1959/60 St Andrews 3 - 1 Greenock
1958/59 Irvine Meadow 2 - 1 Shettleston
1957/58 Shotts Bon Accord 2 - 0 Pumpherston
1956/57 Banks o' Dee 1 - 0 Kilsyth Rangers
1955/56 Petershill 4 - 1 Lugar Boswell
1954/55 Kilsyth Rangers 4 - 1 Duntocher Hibs
1953/54 Sunnybank 2 - 1 Lochee Harp
1952/53 Vale of Leven 1 - 0 Annbank United
1951/52 Kilbirnie Ladeside 1 - 0 Camelon
1950/51 Petershill 1 - 0 Irvine Meadow
1949/50 Blantyre Vics 3 - 0 Cumnock
1948/49 Auchinleck Talbot 3 - 2 Petershill
1947/48 Boness United 2 - 1 Irvine Meadow
1946/47 Shawfield 2 - 1 (1 - 1) Boness United
1945/46 Fauldhouse United 2 - 0 Arthurlie
1944/45 Burnbank Athletic 3 - 1 Cambuslang Rangers
1943/44 Perthshire 1 - 0 Blantyre Vics
1942/43 Rob Roy 3 - 1 (1 - 1) (0 - 0) Benburb
1941/42 Clydebank 4 - 2 Vale of Clyde
1940/41 Perthshire 3 - 1 (2 - 2) (1 - 1) Armadale Thistle
1939/40 Maryhill 1 - 0 Morton Juniors
1938/39 Glencairn 2 - 1 Shawfield
1937/38 Cambuslang Rangers 3 - 2 Benburb
1936/37 Arthurlie 5 - 1 Rob Roy
1935/36 Benburb 1 - 0 (1 - 1) Yoker Athletic
1934/35 Tranent Juniors 6 - 1 Petershill
1933/34 Benburb 3 - 1 Bridgeton Waverly
1932/33 Yoker Athletic 4 - 2 (0 - 0) Tranent Juniors
1931/32 Perthshire 2 - 1 Rob Roy
1930/31 Denny Hibs 1 - 0 Burnbank Athletic
1929/30 Newtongrange Star 3 - 0 Hall Russell
1928/29 Dundee Violet 4 - 0 (2 - 2) Denny Hibs
1927/28 Maryhill Hibs 6 - 2 Burnbank Athletic
1926/27 Glencairn 2 - 1 Cambuslang Rangers
1925/26 Strathclyde 2 - 0 (1 - 1) Bridgeton Wav
1924/25 Saltcoats Vics 2 - 1 (1 - 1),(3 - 3) St Anthonys
1923/24 Parkhead 3 - 1 (1 - 1) Ballieston
1922/23 Musselburgh Bruntonians 2 - 0 Arniston Rangers
1921/22 St Rochs 2 - 1 Kilwinning Rangers
1920/21 Rob Roy 1 - 0 Ashfield
1919/20 Parkhead 2 - 0 Cambuslang Rangers
1918/19 Glencairn 1 - 0 (1 - 1) St Anthony's
1917/18 Petershill No final played
1916/17 St Mirren Juniors 1 - 0 (0 - 0) Renfrew Juniors
1915/16 Petershill 2 - 0 Parkhead
1914/15 Parkhead 2 - 0 Port Glasgow
1913/14 Larkhall Thistle 1 - 0 ( R89C4
1912/13 Inverkeithing Thistle 1 - 0 Dunipace Juniors
1911/12 Petershill 5 - 0 Denny Hibs
1909/10 Ashfield 3 - 0 Kilwinning Rangers
1908/09 Kilwinning Rangers 1 - 0 (0 - 0) Strathclyde
1907/08 Larkhall Thistle 1 - 0 Q.P. Hampden XI
1906/07 Strathclyde 1 - 0 (0 - 0) (0 - 0) Maryhill XI
1905/06 Dunipace Juniors 1 - 0 (2 - 2) Rob Roy
1904/05 Ashfield 2 - 1 Renfrew Vics
1903/04 Vale of Clyde 3 - 0 Parkhead
1902/03 Parkhead 3 - 0 Larkhall Thistle
1901/02 Glencairn 1 - 0 Maryhill
1900/01 Burnbank Athletic 2 - 0 Maryhill
1899/1900 Maryhill 3 - 2 Rugby XI
1898/99 Parkhead 4 - 1 Westmarch XI
1897/98 Dalziel Rovers 2 - 1 Parkhead
1896/97 Strathclyde 3 - 0 Dunfermline Juniors
1895/96 Cambuslang Hibs 2 - 1 Parkhead
1894/95 Ashfield 2 - 1 (1 - 1) West Calder Wanderers
1893/94 Ashfield 3 - 0 (1 - 1) Renfrew Vics
1892/93 Vale of Clyde 3 - 2 (1 - 1) Dumbarton Fern
1891/92 Minerva 5 - 0 West Benhar Violet
1890/91 Vale of Clyde 2 - 0 (1 - 1) Chryston Athletic
1889/90 Burnbank Swifts 3 - 1 Benburb
1888/89 Burnbank Swifts 4 - 1 West Benhar Violet
1887/88 Wishaw Thistle 3 - 1 Maryhill
1886/87 Fairfield Govan 3 - 1 Edinburgh Woodburn

History | Honours | League | Links | Reports | Results | Scottish Junior Cup | Squad | Home